Opublikowany przez: Familiepl 2023-01-13 10:15:31
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Stephen Andrews on Unsplash
Nie da się ukryć, że nawet w życiu przedszkolaka przychodzi czas, gdy dziecko ma pewne obowiązki. W zerówce są one już nieco bardziej określone, a szkoła czasem bywa dla młodszych dzieci wyzwaniem. Zaczynają się zadania domowe, sprawdziany i oceny. Bywa, że dziecko nie bardzo ma ochotę na regularną naukę czy odrobienie lekcji, ale warto je motywować do tego, aby nauka i przyszłe obowiązki nie przychodziły mu trudno. Jak to robić?
Może się zdarzyć, że nasze dziecko potrzebuje nieco innej motywacji, niż na przykład Jaś, który już w zerówce uwielbiał godzinami rysować szlaczki i pisać literki. Dlaczego kluczem do sukcesu w motywowaniu dziecka będzie przede wszystkim obserwacja tego, co przychodzi mu łatwo, nad czym powinniśmy popracować, a także jaka forma nauki sprawia mu przyjemność.
Dzieci, nawet te wczesnoszkolne, najlepiej i najłatwiej uczą się przez zabawę. Dlatego gdy tylko można, warto włączyć elementy zabawy do nauki. Mogą to być na przykład ciekawe zagadki, wyścigi na czas, czy nawet zabawa w sprawne wykonywanie zadań.
To będzie lepsze niż pouczanie i krytyka. Dzieci, które są chwalone i doceniane, mają większe poczucie pewności siebie i chętniej wykonują swoje obowiązki. Doceniaj, że dziecko samo pamiętało, że ma do zrobienia pracę domową. Chwal również, gdy świetnie rozwiąże zadanie, albo po prostu bardzo postara się je zrobić, nawet, jeśli wynik się nie zgadza. Dobrze motywacyjnie działają również punkty, które można na przykład sumować tygodniowo i ustalać rodzinne nagrody, jak choćby wypad na pizzę.
Takie zachowanie może dać zupełnie odwrotny skutek, od tego, jakiego oczekujesz. Dziecko będzie zniechęcone i z lękiem zacznie przystępować do prac domowych, ponieważ będzie się spodziewało kolejnych negatywnych konsekwencji. Nie wiesz, jak je motywować? Patrz punkt wyżej.
Pamiętajmy że gdy dziecko jest zmęczone, śpiące, czy głodne, nie będzie chciało współpracować. A od tego już tylko moment do rodzinnej scysji. Zaplanujmy zajęcia rozwojowe, czy odrabianie lekcji w dobrym momencie. I zadbajmy, aby dziecko nie wbyło wtedy zamęczone, godzina nie za późna, a brzuszek przyjemnie pełny.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.